Czyszczenie rolet

Zastanawiasz, która z markiz będzie odpowiedniejsza? - w kasecie lub z osłoniętą rurą nawojową, a może sterowana elektrycznie z czujnikami pogodowymi. (dowiedz się więcej na tym forum...)

Moderatorzy: Piotrek, markizy

Zbyszek

Czyszczenie rolet

Postautor: Zbyszek » 2011-03-18, 09:51

Zbliża się sezon, więc zrobiłem przegląd markizy na balkonie. Niestety jest bardzo duźo śladów po owadach, które skończyły swój żywot podczas zwijania materiału. Nie wiem jaki to dokładnie materiał. Czy może ktoś próbował takie zanieczyszczenia usunąć. Oczywiście dobrze byłoby, żeby materiał nie stracił swoich właściwości hydrofobowych. Będe wdzięczny za wszelkie informacje.
Ostatnio zmieniony 2012-10-20, 14:12 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.

DanielK

Postautor: DanielK » 2011-03-18, 12:36

W markizach najczęściej stosowane są tkaniny w pasy. Jeżeli posiadasz taki materiał to konserwacja jego polega na:
- usuwaniu zanieczyszczeń poprzez delikatne szczotkowanie bądź odkurzanie materiału
- sporadycznym czyszczeniu materiału przy użyciu wody oraz łagodnego roztworu z mydła (max. temp wody:30 stopni C)
- po zastosowaniu roztworu z mydła należy dokładnie spłukać tkaninę wodą
- przed zwinięciem markizy całkowicie wysusz materiał
- nie stosuj rozpuszczalników oraz mocnych detergentów.

Wszystkie materiały akrylowe zostały zaimpregnowane srodkiem ochronnym TEFLON lub SCOTCHGARD. Stwarza to doskonałą barierę ochronną i wzmacnia właściwości hydrofobowe tkaniny, a ponadto zapobiega przywieraniu zabrudzeń do materiału.
Należy pamiętać, iż czynniki takie jak kwaśny deszcz, zanieczyszczenia pochodzenia zwierzęcego oraz czyszczenie materiału za pomocą środków ścierających mogą zniszczyć ochronne pokrycie.

Mam prośbę abyś po wyczyszczeniu swojej markizy przekazał nam swoje uwagi dotyczące powyższej teorii.
Ostatnio zmieniony 2012-10-20, 14:17 przez DanielK, łącznie zmieniany 1 raz.

donataK

Postautor: donataK » 2015-03-20, 13:52

Czym czyścicie? Podzielcie się uwagami.

oskar0608

Postautor: oskar0608 » 2015-07-28, 12:19

Ja czyszcze ciepla woda i mydlem:)

Wróć do „Podyskutuj o markizach”